A Kaposvár – Fonyód vasútvonal eredetileg egy vicinális volt. Átépítésére az 1960-as években került sor, ekkor újították fel 80 km/h-s sebességű közeledésre alkalmas vonallá a pályát. (Manapság egyébként már legfeljebb csak 60 km/h-val robognak a vonatok.) A folyamat egyben nyomvonalkorrekcióval is járt, Somogyjád állomás a vonalon egyedüliként teljesen új helyre került, a településen kívülre, attól kicsivel nyugatra helyezték át a pályát. A régi állomás bent a faluban, a község főútja (Kaposvár – Fonyód út, Lenin utca) mellett állt, illetve áll is, hiszen az épület megmaradt. Az épület főúttal átellenes oldalán haladt egykor a Kaposvár – Fonyód vasútvonal. A régi felvételi épületben jóideig laktak, ma pedig a község fogorvosi rendelőjeként szolgál. Felújították, de ma is látszik rajta, hogy valamikor a vasutat szolgálta, jellegzetességei megmaradtak. Takaros kis épület, élénk sárga-fehér színekben pompázik, kicsit ki is bővült az elmúlt évtizedekben. Mellette, körülötte rendezett, parkosított környezetet találunk. Somogyjád ezen részét ma is Régi állomás térnek hívják.
A régi nyomvonalra nem csak az épület, de egy attól kicsivel Fonyód felé kiállított motoros hajtány is emlékeztet. Ez is a főúthoz közel található, a Kossuth utca elágazásával szemben, a főúttól pár méterrel keleti irányba, még pontosabban a Bogáti úton lévő buszmegálló mellett található. A PVG elég ütött kopott lett az idők során, a fából készült ülések foghíjassá váltak rajta. Ezt a hajtányt sokáig a somogyjádi PFT telephelyén tárolták, majd a MÁV Pécsi Igazgatósága ajándékba adta a településnek, pontosabban az óvodának. Sokáig az óvoda udvarában volt kiállítva, ám az új, EU-s szabványok eljövetelével a gyerekek számára veszélyes játszóeszközzé vált, s így került mai helyére.

Utólagos kiegészítés: A hajtányt 2009-ben felújították és áthelyezték a régi vasútállomás épülete mellé, a régi nyomvonalra. A jármű egy emléktáblát is kapott.

A régi és az új vasútállomás között kicsivel több, mint két kilométert kell gyalogolnunk a faluban. Egyértelműen az előbbi van, vagyis volt jobb helyen: a mai megálló-rakodóhely eléréséhez hosszú utat kell megtennünk, a főútról a Kossuth utcára kell letérnünk, majd onnan később a Rákóczi utcán kell továbbhaladni. Azelőtt, ahol elérjük a mai vasútvonalat, aszfaltozott út kanyarodik déli irányba, amely az innen már jól látható mai felvételi épülethez vezet.

Az új állomás három vágányos, az első rakodóvágány. Először 1966. november 14-én érkezett ide személyszállító vonat. Ma is sűrűn rakják itt a farönköket. Nyugati oldalról magas, féloldalas bevágásban húzódik. A páros, azaz Kaposvár felőli oldalon ma is áll a váltókezelői őrház. A felvételi épület igen nagy, a vonal köztes állomásain talán a legnagyobb, jelentős forgalomra tervezték, noha a nem túl jó, faluszéli fekvés miatt ma már alig akadnak utasok. A leminősítési hullám ezt a helyet is elérte, a forgalmi szolgálat megszűnt, s hamarosan a jegykiadás is: Somogyjádon 2004 óta egyáltalán nincs vasúti személyzet, azaz ma már csak megálló-rakodóhelyről beszélünk. A felvételi épület részben zárva, részben megrongálva, a váróterem révén pedig részben nyitva áll az utasforgalom előtt. Tőle Fonyód felé egy kisebb PFT-telephely épülete áll, még távolabb egy ház, melyben laknak, valamikor szolgálati lakás volt.
Dávidházi Bálint